sunnuntai 3. tammikuuta 2010
Palenque maiadel olid purskkaevud ja veega tualetid?
USA arheoloogide väitel oli iidsetel maiadel juba nii palju insenerioskusi, et neil võis olla mäestikulinnadesse rajatud veesüsteem, purskkaevud ja isegi veega käimlad.
REKLAAM
Siiani on kõige varajasemaks märgiks veesüsteemi kohta Kreeka saarelt Minose kultuuri ajastust 1400 eKr pärit paleest leitud veetorustik, kirjutab Live Science.
Arvatakse, et Ameerika mandrile jõudsid veesüsteemid, purskkaevud ja veeklosett koos konkistadooridega.
Arheoloogid uurisid Mehhikos Palenques asuvat maiade linna. Kõrgajal 100 – 800 AD oli selles linnas umbes 1500 ehitist ning 6000 elanikku.
Sealt avastati unikaalne veesüsteem, mida ei leidu teistes maiade asupaikades. Need koosnesid maapealsetest akveduktidest, mis kandsid mäestikujõgede vee laiali ning maa-alustest keraamilistest torudest.
«Iidsed maiad nimetasid oma linna Lakamha ehk Suur Vesi. Seda kõike üheksa veekanali, 56 veevõtukoha ja sadade meetrite kaskaadide tõttu,» selgitas Pennsylvania ülikooli arheoloog Kirk French.
Palenquest avastatud oletatavatest veekanalite jäänustest pakkus kõige rohkem huvi 66-meetrine kanal, mis lõpus järsult kitsenes.
Teadlased arvutasid välja, et kanali kitsenemine tekitas vee purskumise umbes 20 meetri kõrgusele.
«See on järgmine tehnoloogiasaavutus, mille peale maiad tulid Vanast Maailmast sõltumatult. Palenques elanud maiadel olid purskkaevud hiljemalt 750 AD, kuid need võidi rajada juba varem,» selgitas French.
French jätkas, et juba aastaid oletati, et Palenques võisid olla voolava veega tualetid.
«Voolava veega tualetid olid luksus, mitte vajadus. Palenque maiad ei elanud veeallikast kaugemal kui 150 meetrit. Vee rõhu alla panemine ja selle sellisel viisil kasutamine näitab teadmisi ja võimu umbes samal viisil nagu preestrid ja šamaanid ennustasid astronoomilisi juhtumeid,» selgitas arheoloog.
Arheoloogide kinnitusel on sarnaseid veesüsteeme kogu Kesk-Mehhikos.
«Levinud on arvamus, et maiad ei olnud head insenerid, kuna nende ehitised on võrdlemisi lihtsad. Kuid nende veesüsteemide jäänused näitavad hoopis midagi muud,» nentis French.
Järgneval viiel aastal plaanib French tegeleda hüdroarheoloogiaga, et heita valgust maiade elu mõjutanud kuivaperioodidele.
Maiad valitsesid Kesk-Ameerika alasid 1200 aastat. Nende kultuur ulatub 2000. aasta taha eKr ning kestis kuni Hispaania konkistadooride saabumiseni.
See oli ainus mesoameerika kultuur, kus kujunes välja kirjakeel. Samuti olid kõrgel tasemel kunst, arhitektuur, matemaatika ja astronoomia.
Toimetas Inna-Katrin Hein
Tilaa:
Blogitekstit (Atom)