maanantai 28. syyskuuta 2009

Inglismaalt leiti hiiglaslik muistne kuldaare


55-aastane Terry Herbert leidis Inglismaal Staffordshire´is kõige suurema seni nähtud anglosaksi kuldaarde, mis pärineb 7. sajandist ja sisaldab kõrgkihti kuulunud üliku uhkeid sõjariistu.

Herbert leidis aarde oma kodu lähedase põllult, vahendas Independent. Arheoloogide sõnul koosneb aare rohkem kui 1500 üksikesemest ning võis kuuluda mõnele 7. aastasajal elanud kuningale. Selle koguväärtuse hindamine võib võtta aega rohkem kui aasta.

"See muudab meie arusaamist anglosaksi Inglismaast väga põhjalikult," kommenteeris Briti muuseumi eelajaloo osakonna töötaja Leslie Webster, võrreldes seda 6.–7. aastasaja Sutton Hoo surnuaia avastamisega. (Sutton Hoo leiud, mille hulgas on ka üks puutumata laevamatus, on 20. sajandil kõige rohkem kujundanud arheoloogide ja kunstiajaloolaste hulgas ettekujutust viikingiaja Inglismaa materiaalsest kultuurist.)

Suur osa aardest on sõjariistade osad – näiteks mõõganupud ja pidemeplaadid, mida on kaunistatud kalliskividega.

"Kulla hulk on muljetavaldav, kuid veelgi olulisem on meistritöö kõrge tase," kommenteeris leidu katalogiseerinud muinsuskaitseametnik Kevin Leahy. "See on parim, mida anglosaksi metallitöötlejad teha suutsid. Kraam pärineb kindlasti kõige kõrgema saksi ülikkonna või kuningate varanduse hulgast."

Varakeskaegse metallikunsti asjatundjast Leahy sõnul näeb aare välja nagu trofeede kogu. "Kuid on võimatu öelda, kas aare esindab ühe lahingu saaki või pika ja eduka sõdalasekarjääri vältel kogutud vara," lisas Leahy, kelle arvates võib nüüd aastakümneid vaielda, kellele see kuulus või kes aarde kellelt on saanud.

Aarde kodulehekülg: http://www.staffordshirehoard.org.uk/

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti