lauantai 13. helmikuuta 2010

Mida paljastavad Tutanhamoni DNA-uuringute tulemused?Egiptuse üks kuulsamaid müsteeriume, poiss-vaarao Tutanhamoniga seotu peaks varsti lahenduse leidma.

REKLAAM
Egiptuse peaarheoloog Zahi Hawass sõnas, et lähiajal avalikustatakse Tutanhamoni DNA-uuringute tulemused, kirjutab AFP.
«DNA-uuringud peaksid andma vastuse selle vaarao päritolu küsimusele, kuid ka heitma valgust tema surma asjaoludele,» selgitas arheoloog.

Iidset Egiptust üheksa aastat valitsenud ja umbes 19-aastasena surnud poiss-vaarao hauakambri avastas Briti arheoloog Howard Carter 1922. aastal.

Tutanhamon oli kolmes sarkofaagis, millest üks oli kullast. Ka oli tal kuldne mask. Lisaks oli talle teispoolsusesse kaasa pandud rikkalik valik igapäeva- ja luksusesemeid.

Leid tekitas rahvusvahelise sensatsiooni.

2008. aasta augustis teatasid Egiptuse uurijad, et nad teevad Tutanhamoni jäänustele DNA-testi. Samuti taheti DNA-test teha kahele tema hauast leitud enneaegse lapse jäänustele, tegemaks kindlaks, kas valitseja oli nende laste isa. Laste ema arvatakse olevat kuulsa valitsejanna Nofretete tütar Ankhesenpamon.

Hawassi kinnitusel näitab DNA-test, kellega Tutanhamon suguluses oli. Samuti loodetakse Tutanhamoni kaudu kindlaks teha Nofretete jäänused.

Teada on, et Tutanhamoni isa oli vaarao Akhenaton, kuid ema kohta ei ole täpseid andmeid.

Kuidas ja millistel asjaoludel noor vaarao suri, on samuti lahtine. Osa ajaloolasi arvab, et surm saabus lahingus saadud haava ja gangreeni tõttu, teine osa aga, et ta mõrvati.

Mõrva pooldajate sõnul mängib tähtsat rolli fakt, et ta oli oma suguvõsa viimane valitseja ning tal ei olnud järglasi.

2007. aastal valmis Tutanhamoni näokonstruktsioon, näidates, milline oli 18. dünastia viimane 12. vaarao.

Tutanhamon valitses ajavahemikul 1333 – 1324 eKr.

Toimetas Inna-Katrin Hein

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti