maanantai 14. heinäkuuta 2008

Kuskil siin tapeti parun von Üxküll

Vabaduse väljaku kaevamistööde käigus tulid täna päevavalgele tõenäoliselt 15. sajandi lõpus rajatud Harju värava idapoolse eesvärava torni varemed, mille lähedal hukati legendaarne parun Johann von Üxküll.


Keskaegse Harju värava eelvärava tornid ehitati olid vana Tallinna kaitsekompleksi oluliseks osaks. Harju värav koosnes 4 väravatõkkest, 5 kaitsetornist, vesiveskist ja paistiigist koos hobuse jootmise kohaga. 1535. aastal hukati eel- ja peavärava vahel parun Johann von Üxküll, kes oli rikkunud oma linna põgenenud talupoega surnuks piinates räigelt linna õiguskorda. Tegu oli Tallinna linna võimu kehtestamisega parunite omavoli vastu.

Eesvärava torn avastati, kui kaevati kanalisatsioonitrassi Vabaduse väljakul, Estonian Airi esinduse esisel alal. Arheoloogid olid eesvärava tornide leidmist ette ennustanud juba ammu - praegu leiti vaid ühe torni jäänused.

Tallinna kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik

ütles, et loodetavasti leitakse hiljem uuringute käigus ka läänepoolse väravatorni jäänused. "15. sajandist pärit tornijäänused on heas seisukorras ja arheoloogid tegelevad praegu nende puhastamisega," lausus Dubovik. "Samasse kohta kavandatud kanalisatsioonikaev nihutatakse eemale ning tornid kindlasti säilitatakse."

Rajatava maa-alusest parkla piirest jäävad leitud tornivaremed umbes kolme meetri kaugusele.

Harju värav asus koos kahe eesväravaga Tallinna linnamüüris Müürivahe tänava ja praeguse Vabaduse väljaku vahelisel Harju tänava lõigul. 1448-53 toimusid ulatuslikud rekonstrueerimistööd ning ehitati veel teinegi eesvärav. 1538-1767 oli Harju värav seoses linna kaitsmise vajadusega läbikäimiseks suletud. 1862. aastal lammutati eesväravad ja 1875 peavärav.


Toimetas: Askur Alas

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti