lauantai 29. toukokuuta 2010

Mõisahoovist tuli välja ligi sajandivanune ühishaudPostimees 26.05.2010 ja 27.05.2010

Foto: Liis Treimann
Foto: www.pidula.ee


Eelmisel reedel Pidula mõisa hoovis vee- ja kanalisatsioonitrassi kaevates märkas Klotoid OÜ ekskavaatorijuht Maidu Sepp pinnast välja tõstes maapinnast umbes meetri sügavusel inimluid, mis arheoloogide hinnangul pärinevad Esimese maailmasõja ajast ja kuuluvad Vene sõduritele.


Luud leidnud töömehed teavitasid inimskeleti leiust kohe muinsuskaitseametnikke ja esmaspäeva ennelõunal oli objektil muinsuskaitselist järelevalvet teostaval Tõnu Sepal juba selge, et tegemist ei ole ühe skeletiga, vaid neid on seal rohkem, kirjutab Saarte Hääl.

Kogenud muinsuskaitseametniku jaoks oli mõisa sisehoovist leitud matusepaik tõeliseks üllatuseks.

Esmaspäeva pärastlõunaks oli arheoloog Garel Püüa käsitsi välja kaevanud juba kolm skeletti, hõberisti ja mõned vasknööbid ning eile hommikupoolik, kui kolmele skeletile lisandus kaevamise käigus veel viis, andis ajaloolastele niidiotsa kätte, kuna mulla alt tulid välja ka mõned esemed, mis dateerimise lihtsamaks tegid.

«Nüüd saame juba öelda, et Pidula mõisas on Esimese maailmasõja ajal toimunud väike lahing ja siia on maetud Vene sõdurid. Sellest annavad tunnistust leitud katelok ja Jaapani vintpüssi padrunid,» ütles Tõnu Sepp.

Püüa arvas eile pärastlõunal, et ühishauda oli maetud seitse meest, üks skelett leiti eraldi maetuna. Kuhu leitud inimluud maetakse, seda otsustab mõisa omanik, Vesa Lappalainen.

Toimetas Mirjam Mäekivi

Mõisahoovi maetud Vene soldatite isikute tuvastamine on kaheldavEelmisel reedel Saaremaal Pidula mõisa hoovist renoveerimistööde käigus välja tulnud arvatavad Esimeses maailmasõjas sõdinud Vene soldatite säilmed maetakse ümber, kuid isikute tuvastamise ette võtmine on kahtluse all.


Pidula mõisa omanik Vesa Lappalainen kinnitas eilses intervjuus venekeelsele Postimees.ee-le, et mõisa hoovist vee- ja kanalisatsioonitrassi kaevamise käigus leitud kaheksa inimese säilmed maetakse ümber kalmistule.

Objektil muinsuskaitselist järelevalvet teostav Tõnu Sepp ütles Saarte Häälele, et tõenäoliselt peeti Pidula mõisa hoovis Esimese maailmasõja ajal väike lahing ja ühishauda maetud on Vene keiserliku sõjaväe soldatid.

«Asja on arutatud Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku Pärnu ja Saare piiskopkonna piiskopi Aleksandriga,» ütles Lappalainen, kelle sõnul maetakse sõdurid pühitsetud mulda. Saaremaal on mitu õigeusu kogudust ja surnuaeda, kuid kuna hauast leiti ladina rist, pole Lappalaise sõnul kindel, kas kõik mehed olid ikka õigeusklikud. Seega võiks kõne alla tulla ka oikumeeniline matus koos jumalateenistusega.

«Rääkinud muinsuskaitseekspertide ja arheoloogiga pean tõenäoliseks, et nende peaaegu 100 aastat tagasi langenud inimeste isiku tuvastamine ei õnnestu kunagi,» avaldas mõisahomanik arvamust, lisades, et samas on igasugune sellesuunaline abi, ka Venemaalt, teretulnud.

Ta märkis samas, et Soomes leitakse siiani Teises maailmasõjas hukkunud Soome sõdurite säilmeid ning nende isikud tuvastatakse DNA-proovi abil. Seejärel saab sõdurid matta kodukalmistule. «Lahinguväljale jäänud langenute loetelud on olemas. Otsitakse üles nende sugulased ja tuvastatakse kadunukese isik,» ütles Lappalainen.

«Mälestussambast on veel vara rääkida,» ütles Lappalainen. «Ajutiste haudade lähistele Pidulas kavatseme paigutada mälestustahvli.» Matmispaigast leitud vähesed esemed antakse tema sõnul muuseumile.

Pidula mõisakompleksi renoveerib EBC Ehitus, alltöövõtjana tegutseb objektil OÜ Klotoid. Sügiseks püütakse kunagine valitsejamaja külalistemajana kasutusele võtta.


Toimetas Sandra Maasalu

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti