lauantai 29. toukokuuta 2010

Vasknarva ordulinnusNarva jõe alguse vasakul kaldal seisavad Vasknarva ordulinnuse varemed. Mida me teame selle iidse rajatise ajaloost?

Seda, et linnus ehitati endise kindluse asemele 1442. aastal. Kindlus olevat aga ehitatud sellele kohale 1349. aastal.
Vana kindluse asemel ehitati neljatahuline tornkindlus 3,6 meetri paksuse kivist ringmüüriga. Elamiseks ettenähtud kolmekorruseline peahoone oli suurte akende ja müürisiseste treppidega ja see 12 meetri kõrgune peakindlus olevat olnud 23 meetrit pikk ja 15 meetrit lai.

XV sajandil, kui tulid kasutusele tulirelvad, siis ehitati müürile veel juurde kaks diagonaalset torni.
Liivi sõja käigus sai klinnus tugevasti kannatada ja see taastati uuesti XVII sajandi alguseks. Praeguse kujuga varemeteks muudeti linnus arvatavasti XVII-XVIII sajandi vahetusel, sest pärast seda vanades ürikutes teda enam ei mainita.

Vasknarva linnus võeti riikliku kaitse alla 1964. aastal ja praeguseni peetakse seda üheks oma pärasemaks kaitseehitiseks, mis kujutab pöördeliste aegade kaitselinnuste ehitamise kultuuri. Praegusel ajal pakub linnus omapärast vaatelist pilti Narva jõel sõites ja on omamoodi piirisümboliks Eesti-Vene piiril.

See on ju tegelikult jätk Narva jõe kaitseehitistele, mis algab Narvas Hermanni ja Ivangorodi kindlusega. Omal ajal oli ta küllaltki tähtis kaitserajatis, mis on leidnud kajastamist Nikoni kroonikates (vana vene kroonikad). Siit on ka pärit üks miniatuur linnuse vallutamisest.

Arthur Ruusmaa
kasutatud Ida-Virumaa muinsuskaitseinspektori arhiivi materjale.

Vasknarva elanikud korraldasid sõjamängu

Postimees 09.08.2009

Vasknarva elanikud leidsid «Minu Eesti» mõttetalgutel, et 660 aastat vana ordulinnus tuleks korda teha, täna korraldasid nad sõjamängu, kus vastamisi Rootsi ja Vene Põhjasõja-aegsed sõdurid.


Pärast Jüriöö ülestõusu idapiirile rajatud kindlus häviski Põhjasõjas, kuid rajatise kagunurk köidab huvilisi senini. Linnusevaremed on aga väga halvas seisus, vahendas ERR Uudised «Aktuaalset kaamerat».

Vasknarva küla nõukogu liikme Aleksandr Petuhhovi sõnul ongi ürituse eesmärk pöörata muinsuskaitseameti tähelepanu linnusele ja näidata, et varemed tuleb konserveerida.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti