torstai 8. heinäkuuta 2010

Harrastajast aardeotsija leidis ühe suurima Rooma müntide kogu


postimees.ee 08.07.2010

Õnnelik aardeotsija müntide leiukohas

Foto: Scanpix

Harrastajast aardeotsija leidis Inglismaal Somersetis Frome’i linna lähedal põllule maetud mündikogu, kuhu kuulus umbes 52 000 metallraha ja mis on pärit kolmandast sajandist.

Mündid olid suures purgis vaid ca 30 cm sügavusel. Õnneliku leidja Dave Crispi sõnul tegi tema metallidetektor naljakat signaali, mistõttu mees kaevama hakkas, vahendab Telegraph.

«Ma panin oma käe sisse ja tõmbasin välja ühe pronksise Rooma mündi. See oli väga väike, umbes mu sõrmeküüne suurune,» ütles mees. Ta võttis umbes 20 münti välja, aga siis mõistis, et ta vajab ekspertide abi ning kutsus arheoloogid.

Kuigi mees on ka varem leidnud erinevaid aardeid, oli see nii tema kui ka kogu Suurbritannia suurim leid. Aarde hulgas oli sadu münte, mille peal oli Marcus Aurelius Carausiuse kujutised.

Briti Muuseumi eksperdid uurisid 160 kilogrammist leidu ning arvavad, et mündid olid peidetud mõne religioosse ohverduse tõttu.

Leiu väärtus ulatub 3,3 miljoni naelani (61,8 miljoni Eesti kroonini).

Kuigi mees leidis aarde juba aprillikuus, avalikustati uudis alles täna pärast põhjalikke uurimisi ja hindamisi. Valik müntidest on kuni augustini näitusel Briti Muuseumis.


Toimetas Marlen Rein

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti