keskiviikko 15. syyskuuta 2010

Arheoloogid avastasid Salmel langenud üliku kullatud mõõga


www.meiemaa.ee 16.09.2010

Autor: Ahto Jakson

Arheoloog Jüri Peets peab mõõka väärt leiuks.
Foto: Irina Mägi

Arheoloogid kaevasid Salmel muinaslaeva leiupaigast välja pronksist ja kullatud ornamentidega ringpidemega mõõga, mis omal ajal kuulus tõenäoliselt rikkale sõdalasele.

Umbes 750. aastast või natuke hilisemast ajast pärit kahe teraga mõõk oli mitmeks tükiks murtud ja selle omanikule kaasa pandud. “Tegemist on olnud väga jõuka mehega. Taolised mõõgad pandi kaasa kõrgema üliku tunnusena,” rääkis arheoloogiadoktor Jüri Peets.

Kui varem muinaslaeva asukohast välja kaevatud mõõkadel puudusid käepidemed, siis viimati leitud mõõgal on pronksist pide ja sellel asuvad ornamendid kaetud kerge kullatisega. “Üliku mõõk on see kindlasti ning asub omaniku juures, mitte ei ole sinna juhuslikult sattunud,” kinnitas arheoloogiadoktor. Peets pidas vähe tõenäoliseks, et keegi hakkaks sellepärast asju lõhkuma, et kohalikud ei saaks neid ära varastada.

Nii tema kui ka Tartu Ülikooli arheoloogiaprofessor Marika Mägi on ühte meelt, et saarlastel võisid olla skandinaavlastest liitlased. “Võib pidada enam-vähem tõestatuks, et tegemist on skandinaavlastega, kuid enne DNA analüüsi ning võrdlusandmete saamist mujalt ei oska sajaprotsendiliselt öelda ja ka siis mitte,” ütles Peets.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti