sunnuntai 17. lokakuuta 2010

Salla kunagise poehoone pööning peitis aastakümnete vanust varandust


www.virumaateataja.ee 17.10.2010

Hando Kuntro leidis Salla seltsimaja pööningult sinna seitse aastakümmet tagasi peidetud väärtuslikud asjad.

Foto: Erakogu

Eva Klaas, reporter

Salla külaelu edendaja Hando Kuntro leidis hiljuti kunagise kauplusehoone ja tulevase seltsimaja pööningult sinna seitsekümmend aastat tagasi peidetud hinnalised esemed.

Hoones töötas kauplus juba sõjaeelse Eesti vabariigi ajal, samas majas paiknesid ka eluruumid.
Nõukogude võimu tulles peitis majaelanik hoonesse ära hinnalised esemed: kaks kuldkella, hõbelusikad ja paar ilusat sõrmust.


Hando Kuntro ütles, et kui peitja järeltulijad pärast küüditatuna Siberis veedetud aastaid Eestisse said naasta, käisid nad joonistatud plaani järgi varandust otsimas, kuid ei leidnud ning väärtuslike esemete olemasolu vajus unustuse hõlma.


Kuntro sõnul tegi ta ühel septembrilõpu päeval seltsimajas tööd, kui otsustas äkki, midagi mõtlemata, pööningukorrusele pilgu heita.


“Miski lihtsalt sundis mind sinna minema. Ja ma tõin varanduse pööningult ära, ilma et oleks teadnud sellest seal. Mul polnud mõtteski seda otsida,” jutustas Kuntro õnnelikust juhusest. Hinnalised esemed olid peidus katuse ääre all ning kaetud õhukese mulla- ja saepurukihiga. Asjad olid pakitud lastekleidi ja pitseeritud ajalehepaberi sisse.


“Ajaleht oli Rahva Hääl, mille ilmumisaeg oli 1940. a september, seega täpselt seitsekümmend aastat tagasi,” märkis Kunt­ro, lisades, et leht on rari­teetne, sest väljaanne oli alles ilmuma hakanud ning seda müüdi tookord veel sentide, mitte kopikate eest.


“Kui kella tööle panin, käis see sekundi pealt õigesti, nagu polekski aastakümneid vahepeal olnud.”
Hando Kuntro tagastas hinnalised esemed need kunagi ära peitnud mehe tütrele, nüüd kõrges eas prouale. “Eelkõige on neil asjadel väga oluline perekondlik väärtus,” sõnas ta.


Nõukogude ajal paiknesid hoones peale kaupluse Salla kooli töökoja ruumid, nii-öelda pööningukorrus oli just puidutöö päralt. “Rahvast käis palju, lapsed jooksid edasi-tagasi, aga hinnalised esemed ei sattunud kellegi kätesse,” kõneles Salla külaelu edendaja.


Eesti vabariigi taastamise järgsetel aastatel pood suleti, mõnda aega kasutati hoonet veel elumajana, kuid juba aastaid tagasi jäi maja päris tühjaks.


MTÜ Salla Seltsimaja ja kohalik rahvas näeb ajaloolist hoonet tulevikus kooskäimiskohana.Kevadel üleeestilisel talgupäeval puhastati tulevane seltsimaja ja selle ümbrus kõikvõimalikust sodist ja võsast.
Praeguseks on LEADER programmi toel alustatud hoone juurde külaplatsi rajamist. Seltsimaja ümbrus siluti ning rajati sinna sissesõiduteed, samuti paigaldati elektrikaablid ning drenaažid vee ärajuhtimiseks. Talgukorras külvati külaplatsile muru ning istutati kuusehekk.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti