perjantai 29. lokakuuta 2010

VIDEO: Põllult leiti 500 aasta vanune ehetest koosnev aare


www.jt.ee 28.10.2010

Klikka pealkirjal, et vaadata videoklippi.


«Tüüpiline Järvamaa leid!» sõnas Eesti aardeid uurinud arheoloog Mauri Kiudsoo üleeile Öötla küla põllul, kus kaevati välja ligi poole tuhande aasta vanune ehetest koosnev aare.

Esmaspäeval kammis Kareda valla Öötla küla mees Aivar Piirsalu metallidetektoriga täiesti tavalist põldu. Ta oli sealt kunagi küll mõne mündi leidnud, kuid ei midagi erilist. «Kui mööda kombainiratta jälge astudes hakkas detektor äkitselt märku andma, et midagi olulist on maa sees, arvasingi, et küllap see on mõni metallikolakas,» selgitas ta.

Piirsalu kaevas augu ja umbes 35–40 sentimeetri sügavuselt vaatasid talle vastu rohekad kettad. «Arvasin, et see on plekk, aga kui tuli see hõbedast asi (krõll – toim), sain aru, et midagi on muud, ja teatasin sellest muinsuskaitsele,» selgitas ta.

Juba üleeile seisid labidate, kellude, harjade ja mõõteriistadega varustatud spetsialistid põllul ning nelja tunniga paljastus maapõue peidetud saladus.
Ettevaatlikult kaevati Eesti aardeid uurinud arheoloogi Mauri Kiudsoo juhatusel umbes 40 sentimeetri sügavune auk, mille põhjas puhastati lõpuks harjaga välja üheksa käelabasuurust ornamentidega rinnalehte, mida naised kandsid kaelas.


Lisaks tuli ilmsiks viis krõlli, üksikuid helmeid ja ülekullatud hõberipatseid, mis olid kaelakee osad. Ehete alt paistsid puust anuma põhja jäänused.

Arheoloog peab Järvamaa aaret hindamatuks

www.postimees.ee 29.10.2010

Selle nädala alguses Järvamaalt Öötla küla põllult välja tulnud ehteaare on arheoloog Mauri Kiudsoo sõnul hindamatu väärtusega.

Kiudsoo, kelle juhatusel aare välja kaevati, rääkis, et leitud väärtasjad on Eesti soost ehtemeistrite valmistatud, vahendab ERR Uudised.

Arheoloogi sõnul tuleb aare kiiresti konserveerida, kuna vastasel juhul hävib see paari aastaga, ning seejärel antakse see leidja soovil Paide muuseumile.

Kuna seaduse järgi on ausal leidjal õigus saada leiutasu leitu poole väärtuse ulatuses, siis nüüd kutsub arheoloogiamälestiste nõukogu kokku ekspertnõukogu, kes teeb akti, kui palju värske leid väärt on.

Kiudsoo tõi välja, et mõned aastad tagasi maksti Saaremaalt aarde leidnud inimesele isegi pool miljonit krooni.

1 kommentti:

  1. Ma ütlen, et see aasta on ikka SUPER leidude poolest! Nii hää meel on ja tänud sellele ausale detektoristile, kes leiurõõmu suurema rahvahulgaga jagas. Ma nii erutatud nagu oleks ise aarde leidnud :D

    VastaaPoista