perjantai 2. huhtikuuta 2010
Piibele plaanitakse ajateega Baeri-keskust
Virumaa Teataja 31.03.2010
Evi Klaas, reporter
Praeguseks on fondil valminud plaan, kuidas Baeri sünnikohta atraktiivsemaks muuta.
foto: TEET SUUR/VIRUMAA TEATAJA
Eelmisel suvel asutasid 28 loodusteadlikku inimest, sealhulgas ka teadlased, Karl Ernst von Baeri mälestusfondi, mille põhiline eesmärk on rajada Rakke valda Piibele tuntud loodus- ja arstiteadlase sünnikohta mitmekülgsete võimalustega loodushariduskeskus.
Praeguseks on fondi asutajatel valminud plaan, kuidas Baeri sünnikohta atraktiivsemaks muuta. Kavatsustest on tehtud ka video, mida näeb YouTube'i keskkonnas.
Mälestusfondi loomise initsiaator, Tartu ülikooli emeriitprofessor Raik-Hiio Mikelsaar tuletab videoklipis meelde, et Eesti seni tuntuim loodus- ja arstiteadlane Karl Ernst von Baer sündis 1792. aastal just Piibe mõisas.
Tänaseks on Baeri sünnimaja hävinud, kuid säilinud on Piibe mõisa valitsejamaja, mille baasil ongi kavas looduskeskus luua.
Arhitektid Vilen Künnapu ja Ain Padrik näevad, et valitsejamajja saaks paemuuseum ning teisele korrusele ööbimisvõimalus kursuslastele. Ka peaks loodushariduskeskuse kompleksis olema liivakellakujuline auditoorium ja munakujuline kohvik.
Loodusgeograaf Heldur Sander tõi välja, et praegune Piibe on tuntud oma pargi poolest.
"Piibe park rajati tõenäoliselt XVIII sajandi lõpus. Tänaseks on säilinud seal paljud puud ja põõsad, mis on Eestisse sisse toodud juba XVIII sajandil. Säilinud on ka suured jämedad tammed, mis tõenäoliselt on Baeri-aegsed," kirjeldab Sander videos, nentides, et park vajab korrastamist.
Looduskeskuse magnetiks peaks saama kunagisest mõisapargist algav erinevaid ajastuid tutvustav niinimetatud ajatee, mille ääres võiks muu hulgas näha näiteks ka maailma suurima väljasurnud sauruse imitatsiooni.
Kunagi asus Piibel kanal, mida mööda sai sõita Põltsamaa jõele ja sealt Endla järvele. Osaliselt on kavas kanal taastada.
"Meie eesmärk on see, et kui looduskeskus saab valmis, siis selle sisu on väärikas järeltulija Baeri mõtetele," kirjeldab Baeri fondi asutajaliige Ragnar Viir.
Tilaa:
Lähetä kommentteja (Atom)
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti